Warszawa - mapa Polski, położenie, plan miasta, opis i zdjęcia

Warszawa na mapie Polski: wyznacz odległości między miastami, zobacz opis miasta, zdjęcia i atrakcje turystyczne oraz plan miasta.

Warszawa

miasto

Położenie

  • 52o14' N   21o01' E
  • woj. mazowieckie
  • Powiat Warszawa
  • Gmina Warszawa
  • Region Warszawa

Dane miejscowości

  • Wysokość 94m npm
  • Powierzchnia 518 km2
  • Ludność 1700500 osób
  • Nr kierunkowy 22
  • Tablice rejestracyjne WA, WB, WD, WE, WF,
  • Kody pocztowe: 00-001, 00-002, 00-003, 00-004, 00-005, 00-006, 00-007, 00-008, 00-009, 00-010, 00-011, 00-012, 00-013, 00-015, 00-016

Warszawa - mapa Polski

W celu wyświetlenia opisu i planu miasta kliknij w miasto na mapie.

Strona Warszawa na mapie Polski umożliwia zlokalizowanie 906 miast na mapie Polski oraz wyznaczenie odległości między miastami. Zawiera opis Warszawy, plan miasta, zdjęcia i atrakcje turystyczne oraz rozkłady jazdy.

Strona jest przeznaczona dla turystów i kierowców. Użytkownicy mogą odkryć ciekawe miejsca i zabytki w Warszawie. Użytkownicy mogą dodawać swoje zdjęcia do serwisu, pokazać atrakcje turystyczne, ulice, place i miejsca, które warto odwiedzić.

Opis Warszawy

Królewski Ogród Światła - Wilanów - Warszawa
Królewski Ogród Światła - Wilanów
Fot. Andrzej Miecznik

Warszawa jest miastem w centralnej Polsce, od 1596 r. stolicą Polski, a także ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym.

Siedziba władz państwowych, przedstawicielstw dyplomatycznych innych państw, organizacji o zasięgu ogólnokrajowym.

Turyści chętnie odwiedzają m.in. Stare Miasto i Nowe Miasto, Trakt Królewski, biegnący od Zamku Królewskiego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Al. Ujazdowskie w kierunku Wilanowa, zabytkowy cmentarz - Powązki.

Przez cały rok w mieście odbywają się imprezy, które uatrakcyjnią nawet najkrótszy pobyt w stolicy, np. targi, koncerty, wystawy.

Przełom wieku XIII i XIV (dokładna data nie jest znana) to czasy lokacji miasta na prawach chełmińskich i może być uznany za zamknięcie pradziejowego i wczesnodziejowego etapu dziejów Warszawy. Gdy w roku 1321 wzmiankowany jest po raz pierwszy kasztelan warszawski, miasto znajdowało się na terenie dzisiejszego Starego Miasta.

Już przed rokiem 1596 Warszawa zaczęła zmieniać się w miasto rezydencjonalne, zaś proces ten w pierwszej połowie XVII wieku uległ znacznemu przyspieszeniu.

Dawne podwarszawskie wsie (Praga, Skaryszew, Grochów) zamieniały się w miasteczka; w XVII wieku powstawały także nowe osady, np. Leszno i Grzybów.

W latach dziewięćdziesiątych XVIII w. pojawiły się kamienice pięcio- i sześciopiętrowe; normą było wykorzystanie najmniejszych nawet działek i zagęszczanie zabudowy, co tworzyło charakterystycznie podwórka - studnie.

Skala rozwoju wymagała usprawnienia komunikacji oraz poważnych inwestycji w infrastrukturę komunalną. W 1864 roku stolica otrzymała pierwszy stały most przez Wisłę, wybudowany na wysokości Starego Miasta przez wybitnego inżyniera Stanisława Kierbedzia.

W 1866 roku otwarto pierwszą linię tramwaju konnego. Sieć tramwajowa wydłużała się powoli; przyśpieszenie nastąpiło dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Przełom przyniosła elektryfikacja, zainaugurowana w 1908 roku.

Jednym z najważniejszych czynników rozwoju był przemysł. Nadal nastawiony w znaczniej mierze na rynki rosyjskie, od lat siedemdziesiątych przeżywał przewrót przemysłowy i procesy koncentracji.

Wybuch pierwszej wojny światowej przyjęła Warszawa dość spokojnie. Mobilizacja została ogłoszona 31 lipca 1914 roku, a 1 sierpnia Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji.

W pierwszym roku wojny nie było widać jeszcze rażących zmian. Ludzie posiadali przedwojenne zapasy ubrań, żywność była dostarczana regularnie. Jednak już wtedy zaczęły się kłopoty z opałem i ograniczenia w dopływie prądu.

Po wejściu Niemców wiele się zmieniło. Znikły rosyjskie napisy na szyldach, pozmieniano nazwy ulic. Pojawiło się natomiast sporo napisów niemieckich, głównie drogowskazów.

1 września 1939 roku o świcie na lotnisko Okęcie, budynki mieszkalne Rakowca i Koła spadły pierwsze bomby niemieckie. Tego dnia dwukrotnie jeszcze ogłaszano alarmy lotnicze, co później stało się codziennością warszawskiego września, bombardowania zaś oraz ostrzał artyleryjski nękały mieszkańców stolicy, niosąc śmierć i coraz większe zniszczenia.

W pierwszych dniach wojny życie miasta pomimo bombardowań toczyło się w miarę normalnie: nie brakowało żywności, otwarte były sklepy, restauracje, kawiarnie, teatry, kina, działała komunikacja.

Portale

Informacje o mieście

Atrakcje turystyczne

Rozkłady jazdy (PKS, PKP, komunikacja miejska)

Forum dyskusyjne

Najbliższe miejscowości

Tarchomin 8.2 km
Ząbki 9.6 km
Ożarów Mazowiecki 11.3 km
Raszyn 12.7 km
Piastów 12.7 km
Marki 12.8 km
Zielonka 13.8 km
Łomianki 14.2 km
Jabłonna k/Legionowa 15 km
Pruszków 16 km