Szubin - mapa Polski, położenie, plan miasta, opis i zdjęcia

Szubin na mapie Polski: wyznacz odległości między miastami, zobacz opis miasta, zdjęcia i atrakcje turystyczne oraz plan miasta.

Szubin

miasto

Położenie

  • 53o00' N   17o44' E
  • woj. kujawsko-pomorskie
  • Powiat nakielski
  • Region Bydgoszcz

Dane miejscowości

  • Kody pocztowe: 89-200

Szubin - mapa Polski

W celu wyświetlenia opisu i planu miasta kliknij w miasto na mapie.

Strona Szubin na mapie Polski umożliwia zlokalizowanie 906 miast na mapie Polski oraz wyznaczenie odległości między miastami. Zawiera opis Szubina, plan miasta, zdjęcia i atrakcje turystyczne oraz rozkłady jazdy.

Strona jest przeznaczona dla turystów i kierowców. Użytkownicy mogą odkryć ciekawe miejsca i zabytki w Szubinie. Użytkownicy mogą dodawać swoje zdjęcia do serwisu, pokazać atrakcje turystyczne, ulice, place i miejsca, które warto odwiedzić.

Opis Szubina

Szubin to miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Szubin. Położone jest na Nizinie Gąsawskiej nad rzeką Gąsawką, należy do najstarszych miasteczek ziemi pałuckiej.

Za założyciela miasta i parafii, wydzielonej z parafii słupskiej, uważa się znanego możnowładcę Sędziwoja z Szubina z rodu Pałuów. Fundacja kościoła datawana jest na lata 1361-70. Sędziwój wzniósł w Szubinie potężny zamek (dziś w ruinie). Współwłaścicielem Szubina był w tym czasie brat Sędziwoja - Świętosław.

Pierwsze wzmianki historyczne o Szubinie pochodzą z 1365 r. Datę tę przyjmuje się jako data powstania miasta.

Miasto Szubin powstało obok zamku po prawej stronie Gąsawski. Pierwszymi jego mieszkańcami byli rzemieślnicy, którzy ze skór licznych w okolicznych puszczach zwierząt szyli dla mieszkańców zamku odzienie (korzuchy) zwane „szubami” - stąd prawdopodobnie pochodzi późniejsza nazwa Szubin, która powstała dopiero w XVI wieku.

Sędziwój mógł nadać miastu swój herb - Topór, który jeszcze po jego śmierci w 1406r. znalazł się na pieczęci, którą wdowa po nim uwierzytelniła list skierowany do rady Torunia. Jednak w XIV i I połowie XV wieku nadania miastom szlacheckim własnego herbu przez właściciela należały do rzadkości.

Szubin był niegdyś miastem szlacheckim i poza zamkiem nie posiadał murów obronnych. Przy końcu XIV wieku dziedzicami Szubina zostali Łabiszyńscy, później - aż do XVII wieku - Czarnkowscy. W roku 1645 właścicielem Szubina był Krzysztof Opaliński, który nadał miastu liczne przywileje.

Szubin i Ziemia Szubińska zapisały się chlubnie w kartach historii ruchów wolnościowych. Mieszkańcy Szubina brali czynny udział w powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym. W 1848 r. w „Wiośnie Ludów” Szubin był widownią zaburzeń i ruchów wolnościowych. O utrzymanie polskości dzielnie walczyły polskie stowarzyszenia kościelne i świeckie (np. Chór "Halka". Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" i inne).

Informacje o mieście

Najbliższe miejscowości

Łabiszyn 15.6 km
Białe Błota 15.8 km
Lubostroń 16.3 km
Nakło nad Notecią 17.5 km
Brzoza k/Bydgoszczy 19.5 km
Kcynia 19.9 km
Żnin 20.3 km
Kania k/Barcina 20.6 km
Barcin 24.1 km
Bydgoszcz 24.3 km