Mapa Polski  Kontakt  Mapa serwisu  Regulamin
Wybierz język:
 

Mapa Polski - plany i opisy miast, informacje dla turystów

Informator turystyczny

Podaj miejscowość w Polsce:

Lista miast w Polsce

Przemków - plan miasta, opis miasta, rozkłady jazdy, zdjęcia

Pokaż miasto

Podaj miejscowość:


Lista miast w Polsce

Plan miasta

Podaj miejscowość:


Podaj ulicę:


Przemków

miasto

Położenie

51o32' N   15o47' E

woj. dolnośląskie

Powiat polkowicki

Region Legnica


Dane miejscowości

Kody pocztowe:
59-170, 59-171


Informacje


Odległość między miastami


Najbliższe miejscowościWskazówka: Po powiększeniu mapy (Zoom +),
wciśnij lewy klawisz myszy w celu przesunięcia mapy


Przemków

 
  • Przemków – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie polkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Przemków.

    Przemków jest położony w obrębie makroregionu Niziny Śląsko-Łużyckiej, na terenie Równiny Szprotawskiej, na południowy zachód od Wzgórz Dalkowskich, w odległości ok. 25 km na zachód od stolicy powiatu, Polkowic i 30 km na południowy zachód od Głogowa. Miasto w całości znajduje się na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

    Pierwsza wzmianka o terenach związanych z Przemkowem pochodzi z 1 września 1015. Tego dnia biskup merseburski Thietmar zrelacjonował w swojej kronice przebieg starcia pomiędzy wojskami cesarza Henryka II Świętego a łucznikami Bolesława Chrobrego, które miało miejsce prawdopodobnie na terenie Bagien Przemkowskich, położonych na północny zachód od miasta.

    Miasto zostało założone na prawie niemieckim, najprawdopodobniej w 1280 r., przez księcia głogowsko-żagańskiego Przemka I. Nie zachował się dokument lokacyjny Przemkowa, ale historycy niemieccy podają, iż był on wystawiony 8 lipca 1280. W 1282 r. miasto trafiło w ręce Konrada II Garbatego, który zamienił się z Przemkiem dzielnicami, otrzymanymi po podziale księstwa głogowskiego z 1278 r.

    Pierwszymi budynkami w nowowybudowanym mieście był rynek z ratuszem oraz kościół parafialny wraz z cmentarzem. Najstarszym dokumentem, który wspomina o kościele parafialnym w Przemkowie, jest kronika kościelna, przechowywana na plebanii.

Galeria zdjęć

 

Portale

 

Informacje o mieście

 

Atrakcje turystyczne

 


Do portalu odleglosci.pl można dodawać linki do stron WWW o swoich miejscowościach. W celu dodania linku proszę wypełnić i wysłać formularz Dodaj link. Zapraszam do dodawania swoich stron WWW.


Wszystkie informacje o miejscowościach (np. dane miejscowości, opisy i zdjęcia miejscowości, linki, odległości między miastami) tworzą bazę danych stanowiącą utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Kopiowanie i powielanie bazy danych bez uprzedniej zgody autora jest zabronione. Nielegalne wykorzystanie bazy danych lub jej fragmentu jest zabronione.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2004-2017 Firma Delta Tomasz Ćmakowski. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu, polityki prywatności i polityki cookies.

LINKI


NOWE ZDJĘCIA

Gdańsk
Ul. Łąkowa
Gdańsk
Ul. Łąkowa
Gdańsk
Śluza "Grodza Kamienna"
Gdańsk
Śluza "Grodza Kamienna"
Gdańsk
Ul. Dolna Brama
Gdańsk
Kościół św. Ignacego...
Gdańsk
Brama Nizinna (Niska)
Gdańsk
Plac Wałowy
Gdańsk
Ul. Grodzka
Gdańsk
Ul. Wodopój
Gdańsk
Plac ks. Zator-Przyt...
Gdańsk
Ul. Mariacka
Gdańsk
Ul. Stągiewna
Gdańsk
Ul. Tobiasza
Paczków
Widok na wieżę kości...
Libusza
OSP Libusza