Braniewo - mapa Polski, położenie, plan miasta, opis i zdjęcia

Braniewo na mapie Polski: wyznacz odległości między miastami, zobacz opis miasta, zdjęcia i atrakcje turystyczne oraz plan miasta.

Braniewo

miasto

Położenie

  • 54o23' N   19o49' E
  • woj. warmińsko-mazurskie
  • Powiat braniewski
  • Gmina Braniewo (gmina miejska)
  • Region Elbląg

Dane miejscowości

  • Wysokość 28m npm
  • Powierzchnia 12 km2
  • Ludność 18050 osób
  • Nr kierunkowy 55
  • Tablice rejestracyjne NBR
  • Kody pocztowe: 14-500

Braniewo - mapa Polski

W celu wyświetlenia opisu i planu miasta kliknij w miasto na mapie.

Strona Braniewo na mapie Polski umożliwia zlokalizowanie 906 miast na mapie Polski oraz wyznaczenie odległości między miastami. Zawiera opis Braniewa, plan miasta, zdjęcia i atrakcje turystyczne oraz rozkłady jazdy.

Strona jest przeznaczona dla turystów i kierowców. Użytkownicy mogą odkryć ciekawe miejsca i zabytki w Braniewie. Użytkownicy mogą dodawać swoje zdjęcia do serwisu, pokazać atrakcje turystyczne, ulice, place i miejsca, które warto odwiedzić.

Opis Braniewa

Nowy most - ul. Gdańska - Braniewo
Nowy most - ul. Gdańska
Fot. Jadwiga Baszkiewicz

Braniewo to miasto gminne w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa elbląskiego. Miasto położone jest na Równinie Warmińskiej, nad rzeką Pasłęką.

Miasto powstało ok. 1240 r. na miejscu dawnego staropruskiego grodu Brusebergue (wykształciło się wokół zamku krzyżackiego). W 1260 r. gród uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku II powstania pruskiego. W 1274 r. miasto Braunsberg (po polsku nazywane Brunsbergą) zostało wzniesione ponownie i 1 kwietnia 1284 otrzymało z rąk biskupa Henryka Fleminga nową lokację na prawie lubeckim.

Braniewo już od XIV w. było członkiem Hanzy oraz jedynym warmińskim portem morskim. Było też pierwszą siedzibą biskupów warmińskich i kapituły warmińskiej (stolicą) Warmii.

Przed rozbiorami miało tu swą siedzibę słynne jezuickie Colegium Hosianum założone przez biskupa Stanisława Hozjusza w 1565 r.

W czasach wojen szwedzkich miasto wielokrotnie niszczone i grabione z kosztowności, podupadło. W 1772 r. anektowane przez Prusy, zostało stolicą powiatu w prowincji Prusy Wschodnie (rejencja królewiecka) oraz siedzibą garnizonu. Burzliwie się rozwijało (szkolnictwo, stocznia, drobny przemysł i rzemiosło). Brunsberga i okolice pozostały katolicką wyspą w morzu pruskiego protestantyzmu.

W 1852 r. to tutaj otwarto pierwszą w Prusach linię kolejową na odcinku Braniewo-Kwidzyn. W 1854 r. zbudowano w Braniewie synagogę, która istniała do 1938 r. W 1887 r. powstała Szkoła Rolnicza, pierwsza w Prusach Wschodnich. W 1945 r. Braniewo było zniszczone (w 85%) i splądrowane przez Armię Radziecką.

Zdjęcia i atrakcje turystyczne Braniewa

Wyświetl galerię Braniewo zdjęcia

Portale

Informacje o mieście

Atrakcje turystyczne

Rozkłady jazdy (PKS, PKP, komunikacja miejska)

Najbliższe miejscowości

Gronowo 6.9 km
Frombork 10.8 km
Tolkmicko 23.1 km
Młynary 23.6 km
Kadyny 26.7 km
Krynica Morska 27 km
Pieniężno 27.9 km
Szarki k/Pieniężna 31.8 km
Orneta 38.6 km
Pasłęk 40 km